Voleybol Haberlerini Anlık Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin. 

UYGULAMAYI İNDİR
Diğer HaberlerGüncel HaberlerKöşe Yazarları

Savaş Eskigülek: “Akdeniz’in Olimpiyat Oyunları başladı”

Sitemizin köşe yazarı Savaş Eskigülek, “Akdeniz’in Olimpiyat Oyunları başladı” başlıklı köşe yazısıyla sizlerle.

Akdeniz’in Olimpiyat Oyunları başladı

MERHABA kıymetli okurlarımız…
Bugünkü yazımda, 2021 yılında yapılması gerekirken Kovid-19 salgını sebebiyle 1 yıl ertelenen Akdeniz Oyunları’nda yer alan voleybol takımlarımızla ilgili bilgilerden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

Akdeniz Oyunları, 25 Haziran Cumartesi günü başladı. Bu yıl 19’uncu kez düzenlenecek olan organizasyon, 25 Haziran-5 Temmuz 2022 tarihleri arasında Cezayir’in Vahran eyaletine bağlı Oran kentinde gerçekleştirilecek.

AKDENİZ OYUNLARI FİKRİ LONDRA’DA ORTAYA ÇIKTI

Akdeniz Oyunları fikri ilk kez 1948 Londra Olimpiyat Oyunları sırasında ortaya çıktı. O yıl, dönemin Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Asbaşkanı Mısırlı Muhammet Tahir Paşa’nın önerisiyle Türkiye ve Akdeniz’e kıyısı olan 9 ülke bir araya geldi ve bir komite kuruldu. Komite, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerin amatör sporcuları arasında toplumsal ve kültürel yakınlaşmayı sağlamak amacıyla bir organizasyon yapılmasını kararlaştırdı.

Dört yılda bir yapılması düşünülen oyunların ilki 5-12 Ekim 1951 tarihleri arasında Mısır’ın İskenderiye kentinde düzenlendi. Türkiye, organizasyona 1971 yılında İzmir’de, 2013 yılında da Mersin’de ev sahipliği yaptı.

Akdeniz’e kıyısı olduğu halde organizasyonlarda yer almayan İsrail dışında, 2022’deki oyunlarda 26 ülkeden 3390 sporcu, 24 branşta 36 farklı disiplinde mücadele edecek. Ülkemiz, Oran’da 24 branşın tamamında 321 sporcuyla temsil edilecek. Bugüne kadar oyunlara katılan 29 ülke içinde madalya sıralamasında 862 madalya ile İtalya, Fransa ve İspanya’nın ardından 4’üncü sırada bulunuyoruz.

VOLEYBOLDAKİ BAŞARILARIMIZ

Ülkemizin takım sporlarındaki en başarılı branşı olan voleybol, ilk kez, 1959’da Beyrut’ta gerçekleştirilen Akdeniz Oyunları’nda yer buldu. Bu ilk turnuvada Erkek Voleybol Milli Takımımız final oynamış ve ilk gümüş madalyanın sahibi olmuştu. 4 gümüş, 4 bronz toplam 8 madalya kazandığımız voleybolda Filenin Efeleri, bu yılki organizasyonda da madalya hedefi ile Cezayir’e gitti. Erkek Milli Takımımız B Grubu’nda 26, 27 ve 28 Haziran tarihlerinde sırasıyla Cezayir, Yunanistan ve Fransa ile karşılaşacak.

Kadınlarda ise ilk madalyamızı 2005 yılında İspanya’nın Almeria kentinde gerçekleştirilen organizasyonda elde ettik. Filenin Sultanları, finalde Yunanistan’ı 3-0 yenerek altın madalyanın sahibi olmuştu. 1 altın, 6 gümüş ve 3 bronz olmak üzere toplam 10 madalyaya sahip olan Kadın Milli Takımımız, bu yıl da turnuvanın favorileri arasında gösteriliyor. Kadın Milli Takımımız, C Grubu’nda 26-28 Haziran 2022 tarihlerinde sırasıyla Cezayir, İtalya ve İspanya’yla karşılaşacak.

Voleybol branşındaki statüye göre grup karşılaşmalarının ardından gruplarında ilk üç sırada yer alan takımlar çeyrek finale yükselecek. Çeyrek finalde A Grubu’nun birincisi B Grubu’nun ikincisiyle oynayacak. A ve C gruplarının ikincileri, B ve C gruplarının da üçüncüleri birbirleriyle eşleşecek. Çeyrek finalde kazanan takımlar yarı final, kaybeden takımlar ise klasman maçları oynayacak.

Bu statüye göre takımlarımızın bir maç kazanması bile çeyrek final için yetecek diyebiliriz. Maçlar, programı daha sonra belirlenecek şekilde TRT Spor kanalından yayınlanacak.

PLAJ VOLEYBOLUNDA İKİ KEZ ŞAMPİYON OLDUK

Plaj voleybolu, ilk kez 2005 Almeria’daki organizasyonda yerini aldı. Erkeklerde 3 kez kürsüde yer aldığımız plaj voleybolunda, 2013 Mersin’de Murat Giginoğlu-Selçuk Şekerci; 2018 Tarragona’da ise Murat Giginoğlu-Volkan Göğtepe çifti ile altın madalyanın sahibi olmuştuk. Aynı organizasyonda Hasan Hüseyin Mermer-Sefa Urlu çifti de bronz madalya kazanmışlardı.

Plaj voleybolu, Cezayir’in Oran kentinde gerçekleştirilecek 19’uncu Akdeniz Oyunları’nda yer almayacak.

CEZAYİR’DE BİR TÜRK VOLEYBOL HAKEMİ

Kıymetli okurlarımız…
19’uncu Akdeniz Oyunları’nda Filenin Efeleri ve Sultanları’yla birlikte Uluslararası Voleybol Hakemimiz İsmail Yıldırım da ülkemizi temsil edecek. Voleybolda organizasyonun favorileri arasında gösterilen Milli Takımlarımıza ve Kayseri Bölgesi Uluslararası Voleybol Hakemimiz İsmail Yıldırım’a başarılar dilerim.

 

Bu arada bir sonraki organizasyonun 2026 yılında İtalya’nın Taranto kentinde düzenleneceğini de belirteyim.

Kalın sağlıcakla.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Select Language»
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.