Voleybol Haberlerini Anlık Takip Etmek İçin Uygulamamızı İndirin. 

UYGULAMAYI İNDİR
Köşe Yazarları

Savaş Eskigülek: “Kendisini Takıma Seçmeyen Öğretmenine Duacı”

Sitemizin köşe yazarı Savaş Eskigülek, “Kendisini Takıma Seçmeyen Öğretmenine Duacı” başlıklı köşe yazısıyla sizlerle.

Kendisini Takıma Seçmeyen Öğretmenine Duacı

MERHABA kıymetli okurlarımız…
Bugün sizleri yine voleybol dolu bir yaşam hikayesinin kahramanı ile tanıştıracağım. 1979’da Gümüşhane’nin Kelkit ilçesi Kılıçtaşı köyünde dünyaya gelen, ilk ve orta öğrenimini yatılı okullarda tamamlayıp, lisede voleybol seçmelerine 1 gün geç gittiği için beden eğitimi öğretmeni tarafından takıma alınmayan ve bundan dolayı kendisine misyon yükleyen gencecik bir antrenörden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

ERKEKLER DE AĞLAR

Yatılı okullarda geçen eğitim hayatının Gümüşhane Lisesi yıllarında voleybol takımı seçmelerini bir gün geç öğrenen liseli Şeref, takıma alınmayınca boş bir sınıfta hüngür hüngür ağlarken koyduğu hedefin hayatını nasıl da etkileyeceğini bilemezdi. Bir yandan ağlıyor bir yandan da voleybolu seven gençleri Milli Takımlarımıza kazandırmak, onların hayallerine umut ve ışık olmak için kendisine söz veriyordu.

Liseyi bitirdikten sonra Elazığ Fırat Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Öğretmenliği Bölümünü kazanan Şeref Tok, lise yıllarının başında uzak kalsa da çok sevdiği voleybolu uzmanlık alanı olarak seçmiş, üniversiteyi de dereceyle bitirerek öğretmen olmuştu. Memleketi Gümüşhane Kelkit’te yarı dönemli öğretmenlik yaptıktan sonra vatani görevini de tamamlayınca idealleri için daha fazla çalışmaya hazır olmuştu.

BAŞARI DOLU KARİYERİNİN İLK BASAMAKLARI…

Lisedeki boş sınıfta ağlarken koyduğu hedef için hayatında hiç görmediği İstanbul’a gitmek istiyordu. “İstanbul’u yazmamın ana amacı, büyük hayaller peşinde koşma arzum, sınırlarımı ve limitlerimi zorlama isteğim, büyük hedefleri başarma tutkumdu.” diyen Şeref Tok, girdiği Devlet Memurluğu Sınavında elde ettiği derece ile ilk tercihi olan İstanbul’a atanmayı başardı. Böylece Şeref, başarı dolu kariyerinin ilk basamağına ulaşmış oldu.

Şeref Hoca, görev yaptığı Bayrampaşa’da çok yoğun olan göçmen nüfus ve bu nüfus içinde Hidayet Türkoğlu, Arda Turan, Semih Erden, Eda Erdem, Ersin Destanoğlu ve Necip Uysal gibi branşlarında çok önemli yerlere gelen sporcular olmasına rağmen, ilçede voleybol turnuvası düzenlenecek kadar takım olmaması sebebiyle takımını yarıştıramıyordu.

Dördüncü yılın sonunda, ilçedeki gençleri futbol ve basketbol dışında voleybola çekmeyi başardı. Türkiye’nin en iyi altyapısını kurarak, İstanbul il karması ile Türkiye Şampiyonluğu, çok sayıda altyapı ve kulüp takımlarıyla Türkiye dereceleri elde edip, Milli Takımlarımıza giden çok sayıdaki oyuncunun ortaya çıkmasını sağladı.

ALTYAPIDAN MİLLİ TAKIMA KÖPRÜ OLDU

2014’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nde (İBBSK) göreve başlayan Şeref Tok, daha büyük başarılara yelken açtı. Erkek voleybolda kurduğu yapıdan çıkan sporculardan 12 tanesi, geçen sezon Erkekler 1’inci Ligi’nde mücadele eden İBBSK takımında yer aldı. Halen farklı yaş gruplarındaki Milli Takımlarımızda 9 oyuncusu bulunan Şeref Hoca, son 8 yılda kulübü İBBSK ile çalıştırdığı okul takımları ve Milli Takımlarda toplam 16 İstanbul Şampiyonluğu, 5 Türkiye Şampiyonluğu, 6 Türkiye 2’nciliği, 2 Türkiye 3’üncülüğü elde etti; 18 Yaş Altı Milli Takımı ile Balkan 3’üncülüğü ve İSF Liselerarası Dünya Şampiyonluğunu kazandı.

‘GENÇLER BENİ HİÇ YANILTMADI’

Kazandığı tüm başarıları okullarda yaptığı yetenek taramalarında bulup voleybolla tanıştırdığı sporcularla elde eden Şeref Tok, “Birlikte hareket etmeyi, yardımlaşmayı, ekip çalışmasını, devlet sevgisini, vatan, millet ve bayrak sevgisini, dostluğu, kardeşliği, hayatın zorluklarını, ailenden ve sevdiklerinden uzak kalıp hayat mücadelesini yatılı okullarda öğrendim. 21 yıllık öğretmenlik ve antrenörlük hayatımda Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır.’ sözleri ışığında Türk gençliğine sahip çıkmaya ve ışık olmaya çalışıyorum. İnanıp sorumluluk verdim ve bu gençler beni hiç yanıltmadı. Bu başarıya ulaşan Türk Gençleri, iyi ki varsınız.” diyen Şeref Tok çalışmaya ve üretmeye devam ediyor. Lise takımına giremeyen ama çalıştırdığı liseleri şampiyon yapan, soyadının aksine başarıya aç Şeref Hoca için ben de “İyi ki varsın, iyi ki voleybolun içindesin.” diyorum.

Kalın sağlıcakla…

 

 

 

Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu
Select Language»
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Sayfadan Tam Olarak Yararlanmak İçin Lütfen Reklam Engelleyici Eklentileri Devre Dışı Bırakın.